Kelet Európai Síkság

Friday, 19 August 2022

A Kelet-európai-síkság, orosz-lengyel sima vagy sima szarmata egy sima a kelet-európai határolt Ural hegység keleti, a Barents-tenger és Skandináviában az északi, a Balti-tenger, a sima Észak-Európában és a Kárpátokban a nyugati valamint a Fekete-tenger és Közép-Ázsia sztyeppéi, valamint a Kaszpi-tenger délen. Oroszország, a balti államok, Fehéroroszország és Ukrajna nagy részét lefedi. Számos kevés markáns dombormű járja át, amelyek a legfontosabb oroszok középső orosz fennsíkjából vagy a Volga fennsíkból állnak. Számos nagy folyó főként északról délre veti le ezt a síkságot, mint a Volga vagy a Dnyeper. Déli részén a kelet-európai síkság talaja fekete földből áll, amely geológiai képződmény lehetővé teszi a magtárak felépítését. Oroszország egyik nagy földrajzi egységét képezi, bár a dombormű vagy a geológia megkülönbözteti a különböző formációkat. A nagy folyók által elvezetett síkságok és mélyedések 0 és 150 méter között mozognak a tengerszint felett, míg a fennsíkok és dombok láncolatai 300 és 500 méter között mozognak.

  1. ORIGO CÍMKÉK - Kelet-Európai-síkság
  2. Regionális földrajz | Sulinet Tudásbázis
  3. Mozaik digitális oktatás és tanulás
  4. Kelet-európai síkság: éghajlat, természeti területek, földrajzi elhelyezkedés
  5. E-nyelv.hu
  6. Kelet-európai-síkság, alapvető jellemzőit, szerepét és jelentőségét a világban

ORIGO CÍMKÉK - Kelet-Európai-síkság

Az Onyega-tó és az Urál között óriási kiterjedésű síkság fekszik morénavidékekkel. Északi részén tundravidékek jellemzőek, ettől kissé délebbre már erdős hátságok fekszenek: Szmolenszk–Moszkvai-hátság, Balti-hátság. Középső és déli részének nagyobb tájegységei: Valdaj-hátság, Voliny–Podóliai-hátság, Dnyeper menti síkság, Közép-orosz-hátság, Volgamenti-hátság, Oka–Don-síkság. Keleten az Obscsij szirt és az Elő-Urál magasabb fekvésű területei fekszenek. Legdélebbi területe a Fekete-tengeri-síkság és a Kaszpi-mélyföld. A mélyföldön kiterjedt sós tavak helyezkednek el, mint az Elton-tó vagy a Baszkuncsak-tó. E tavak vize a forró nyárban elpárolog, s a só mint valami fehér páncél, vastag rétegben ragyog a szikrázó napsütésben. Nagyobb folyói [ szerkesztés] Volga Dnyeper Don Urál Pecsora Káma Oka Belaja Daugava stb. Éghajlata [ szerkesztés] A síkság elsősorban az Atlanti-óceán felől érkező nyugati légáramlatok hatása alatt áll. Az éghajlat nemcsak a földrajzi szélességgel, hanem nyugat-keleti irányban is változik.

Ebben a szezonban számuk elérheti a 12-et. A keleti irányba történő elmozdulás drasztikusan megváltozhat, ami viszont melegedést vagy hűtést eredményez. És amikor az atlanti ciklonok származnakdélnyugati irányban, majd az oroszországi déli területet szubtrópusi légtömeg befolyásolja, amelynek következtében felengedés következik be, és télen a hőmérséklet emelkedhet + 5... 7 ° С. Sarkvidéki légtömegek Amikor az Atlanti - óceán és az Atlanti - óceán hatása alatta délkelet-északi sarkvidéki ciklon a kelet-európai síkságon található, az éghajlat itt is jelentősen változik, még a déli részen is. Területe éles hűtés. A sarkvidéki levegő, leggyakrabban észak-nyugati irányban halad. Az anticiklonok miatt, amelyek hideg pillanatig vezetnek, a hó hosszú ideig tart, az időjárás alacsony hőmérsékleten felhős. Rendszerint a síkság délkeleti részén gyakoriak. Téli szezon hőmérséklet Figyelembe véve, hogy a kelet-európai síkság hogyan található, a téli időszakban az éghajlat különbözik a különböző helyszíneken.

Regionális földrajz | Sulinet Tudásbázis

Egyes helyeken vannak kis dombok és fennsíkok, melynek magassága elérheti a néhány helyen akár 1000 méter. Érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt jégkorszak, a Balti-pajzs központja volt eljegesedés mi jelezheti valamilyen formában történő átvétele tartósított, amelyek viselik a lenyomata eljegesedés. Kelet-európai síkság létesítő platform betétek, amelyek akkor vízszintesen, alkotó domb és síkvidéki képező közös felszíni domborzat. Érdemes megjegyezni, hogy egyes helyeken a hajtogatott pincében a felszínre jön, néha alkotó bordák és hegyek. Ilyen helyek a Timan Ridge és felvidéki, míg más területeken a domborzat a legtöbb csendes. Átlagban sima tengerszint feletti magasság 170 méter, de vannak helyek, ahol a mélyedések szinten 30-40 méterrel a tengerszint alatt. Sok tengerparti síkság mindig sok ezer évvel ezelőtt, részben eltűnt a víz alatt mossuk a tenger, úgy, hogy volt egy kis megkönnyebbülés, hogy helyes az eredmény a víz eróziója. Ezekre példák az alföldön Kaszpi-tenger és a Fekete-, ahol megfigyelhetjük a jellegzetes tendenciájával a világ óceánjai.

Ilyen tavak például a Ladoga-tó, az Onyega-tó, a Csúd-tó, a Finn-tóvidék tavai. A síkság középső és déli részét a mezőgazdasági termesztés szempontjából kiváló minőségű feketeföld (csernozjom) talaj alkotja. Ásványkincsekben ugyancsak gazdag: földgázt, kőolajat, vasércet, sóféléket tartalmaznak a talaj kőzetei. A síkság legdélebbi területeit a fekete-tengeri síkság és délkeleten a Kaszpi-mélyföld foglalja el. A Kaszpi-mélyföldet többnyire tartós szárazság sújtja és félsivatagi-sivatagi táj alakult ki. Kiterjedése [ szerkesztés] Területe legalább a következő országokra terjed ki: Oroszország Ukrajna Fehéroroszország Lengyelország Lettország Litvánia Észtország Finnország Moldova Kazahsztán európai része Határai, nagyobb tájegységei [ szerkesztés] Északnyugati részén a Kola-félszigettel és Karéliával határos. A Kola-félsziget geológiailag a Balti-pajzshoz kapcsolódik. A jég lecsiszolta a kőzetét és keskeny vonulatokat hozott létre. A mélyedésekben tavak helyezkednek el. Legnagyobb a Ladoga, amelyet tektonikus süllyedés hozott létre.

Mozaik digitális oktatás és tanulás

laptop márkák rangsora

A síkság nyugati részén helyezkedik el, délnyugatról észak-keleti irányban. Sztyepp - alacsony páratartalom, magas hőmérséklet (nyáron átlagosan +23 ° С). Ezen a területen száraz szelek uralkodnak. A sivatag és félig sivatag megragadja a Volga alsó határait. A szalag tovább halad Aktyubinsk-ra. A csapadék mennyisége nem haladja meg a 400 mm / g-ot, és a párolgás több mint 1000 mm. Kelet-európai síkság és nyugat-szibériai síkság: összehasonlítás Az orosz és nyugat-szibériai síkságok száma többközös jellemzők. Például a földrajzi elhelyezkedésük. Mindkettő az Eurázsia szárazföldi részén található. A sarkvidéki óceán hatással van rájuk. Mindkét síkság területe olyan, mint az erdő tundra, tundra, erdő, sztyeppe és erdei sztyepp. A nyugat-szibériai síkságon nincsenek sivatagok vagy fél sivatagok. A domináns sarkvidéki légtömegek mindkét földrajzi területen szinte azonos hatással vannak. Azt is határolják a hegyeket, amelyek közvetlenül befolyásolják az éghajlatváltozást. Kelet-európai síkság és nyugat-szibériaiA síkságnak is vannak különbségei.

Kelet-európai síkság: éghajlat, természeti területek, földrajzi elhelyezkedés

Bocskai István Lövészdandár - MH 5. Bocskai István Lövészdandár David attenborough könyv man Báthory a legenda másik arca

E-nyelv.hu

A legértékesebb dolog, mint bármilyen országban - a területén, valamint az ott élő. Ami hazánkban, mint tudjuk, tart 1/6 a földfelszín, hogy a legnagyobb ország a világon. A lakott terület népünk, az úgynevezett Kelet-európai-síkság és a második legnagyobb, miután az Amazon található Dél-Amerikában. Az észak-nyugati részén, a völgy, a mi korlátozott skandináv hegyek, és északon a vizek a Barents-fehér tengeren. Ami a dél-nyugati részén, van Sudecki határrégió a Cseh Köztársaság, valamint a közép-európai hegyek. Délről ez által határolt Azovi. Fekete- és a Kaszpi-tenger. A keleti, orosz síkság, hiszen gyakran említett hazánkban, zárja be az Ural hegység. Általában a kelet-európai síkságon olyan hossza észak-déli irányban mintegy 2800 km-re, és a kelet-nyugati - mintegy 1, 2 millió. A nagyobb része saját területén uralja a dombormű üreges sima típus, amely valójában egy nagy része a természeti erőforrások hazánkban. A nagy előnye számunkra az a tény is, hogy a völgy majdnem teljesen összhangban van a kelet-európai platform, úgyhogy ritkán jelentős természeti katasztrófák és csapások járó földrengések, áradások, földcsuszamlások, vulkánkitörések, és így tovább.

kelet-európai-síkság kialakulása

Kelet-európai-síkság, alapvető jellemzőit, szerepét és jelentőségét a világban

  1. E-nyelv.hu
  2. Kelet-európai-síkság: éghajlat, a természeti területek, földrajzi elhelyezkedés
  3. ORIGO CÍMKÉK - Kelet-Európai-síkság
  4. A Kelet-európai-síkság - szárazföldi formák | russiangeography.com | Maternidad y todo

Itt az átlagos hőmérséklet +24 ° C. csapadék Amint azt fentebb említettük, a legtöbb esetbenA kelet-európai síkság mérsékelt kontinentális éghajlatú. És egy bizonyos mennyiségű csapadék jellemzi, amely 600-800 mm / g. Veszteségük bizonyos tényezőktől függ. Például a nyugati részek légtömegeinek mozgása, a ciklonok jelenléte, a sarki és sarkvidéki elhelyezkedés helye. A legmagasabb páratartalom-mutató a Valdai és a Smolensk-Moszkva dombok között figyelhető meg. Évre mintegy 800 mm eső esik nyugatra, és egy kicsit kevésbé keleten - legfeljebb 700 mm. Emellett a megkönnyebbülésterületén. A nyugati részeken található magasabb emelkedéseknél a csapadék 200 mm-rel nagyobb, mint az alföldön. A déli övezetekben az esős évszak a nyári első hónapban (júniusban) esik, és a középső sávban ez általában július. Télen a hó ezen a területen esikegyenletes fedél képződik. A magasság szintje változhat, figyelembe véve a kelet-európai síkság természetes zónáit. Például a tundrában a hó vastagsága 600-700 mm.

tromatic-next.com, 2024